Oct 09, 2026 Zanechajte správu

Potrubie Inconel 601 (UNS N06601): Vysvetlenie pracanta pri oxidácii pri vysokých{2}}teplotách

Rúrka Inconel 601, UNS N06601 s W.Nr. 2.4851a EN označenie NiCr23Fe, je zliatina niklu-chrómu-, po ktorej inžinieri pecí siahajú, keď sálavá trubica, mufl alebo záves musia prežiť desaťročie tepelných cyklov. Jeho charakteristickým znakom nie je pevnosť pri izbovej teplote-a nie je odolný voči agresívnym tekutým chemikáliám.

 

Je to odolnosť proti oxidácii, ktorá vydrží až do približne 1150 °C v nepretržitej prevádzke a 1200 °C pri kratšom vystavení, dodávaná prímesou hliníka, ktorú väčšina konkurenčných zliatin jednoducho nemá. Tento hliník pri 1,0 až 1,7 percenta úplne mení príbeh o vysokých-teplotách: pod vrstvou oxidu chrómu narastá pomalá priľnavá vrstva Al2O3 a tento vnútorný film oxidu hlinitého chráni kov pred zožieraním počas tisícok hodín.

 

Chemické zloženie (ASTM B167 / B168, UNS N06601)

Zloženie nižšie predstavuje akceptačné okno špecifikácie. Dve čísla, ktoré definujú zliatinu, sú minimálne 58 percent niklu a zámerný prídavok hliníka; hliník je prvok, ktorý v Inconel 600 chýba a ktorý tak dramaticky mení oxidačné správanie.

 

Prvok min % Max %
nikel (Ni) 58.0 63.0
chróm (Cr) 21.0 25.0
hliník (Al) 1.0 1.7
Železo (Fe) Zostatok
uhlík (C) - 0.10
mangán (Mn) - 1.0
kremík (Si) - 0.50
síra (S) - 0.015
meď (Cu) - 1.0

 

Prečítajte si chémiu proti práci. Úroveň chrómu, 21 až 25 percent, nesie aj Inconel 600 a dodáva primárnu stupnicu Cr2O3. Hliník je rozdiel: nad približne 800 °C selektívne oxiduje a vytvára súvislú vrstvu oxidu hlinitého, ktorá rastie oveľa pomalšie ako chróm a odoláva odlupovaniu pri tepelných cykloch.

 

Čiapka s nízkym obsahom síry na úrovni 0,015 percenta je dôležitá v atmosfére pece, kde by síra v samotnej zliatine inak znehodnotila ochrannú vrstvu. Limit uhlíka 0,10 percenta je praktický strop, nie nástroj na kalenie; 601 odvodzuje svoju pevnosť pri vysokých-teplotách od vytvrdzovania v tuhom-roztoku, nie z precipitácie.

 

Mechanické vlastnosti pri izbovej teplote (žíhané)

Nižšie uvedené žíhané minimá sú akceptačné limity B167. Typické hodnoty valcovne sú vyššie, ale konštrukčné práce na tlakovom potrubí by sa mali vykonávať skôr s normou prípustného namáhania ASME sekcie II časť D pre SB167 ako s typickými hodnotami.

 

Nehnuteľnosť Minimálna požiadavka
Pevnosť v ťahu 550 MPa (80 ksi)
Medza klzu (0,2 % offset) 205 MPa (30 ksi)
Predĺženie v 50 mm (2 palce) 30%

 

Pri izbovej teplote vyzerajú tieto čísla obyčajne, a to je podstata: 601 sa nekupuje pre pevnosť za studena. Jeho pevnosť v ťahu si zachováva nezvyčajne dobre pri teplote. Pri teplote 650 °C žíhaná zliatina stále vykazuje v typických údajoch pevnosť v ťahu približne 420 až 480 MPa a pri teplote 870 °C si zachováva významnú časť svojej nosnosti-, a preto môžu byť komponenty pece navrhnuté s tenkými stenami v tejto zliatine a nie s ťažkými profilmi, ktoré 310 nerez potrebuje pri rovnakej prevádzke.

 

Fyzikálne vlastnosti

 

Nehnuteľnosť Hodnota
Hustota 8,11 g/cm3
Rozsah topenia 1360 - 1411 °C
Špecifické teplo (20 ° C) 450 J/kg.K
Tepelná vodivosť (20 ° C) 11.2 W/m.K
Modul pružnosti (20 °C) 214 GPa

 

Hustota 8,11 g/cm3 zodpovedá štandardnému hmotnostnému vzorcu pre bezšvíkové rúry zo zliatiny niklu-: kg/m=0.02765 x (VN - WT) x WT s rozmermi v milimetroch, čo je faktor mierne vyšší ako 0,02466 používaný pre nehrdzavejúcu oceľ. Všimnite si nízku tepelnú vodivosť: teplo, ktoré by časť pece z uhlíkovej ocele rýchlo uvoľnila, sa musí riadiť hrúbkou steny a geometriou v 601 komponentoch, čo je štandardné hľadisko pri navrhovaní sálavých trubíc.

 

inconel 601 pipe stock

Oxidačný mechanizmus: Prečo záleží na hliníkovom rade

Všetky tepelne-zliatiny sa spoliehajú na povrchový oxid, ktorý spomaľuje ďalší útok. Len zliatiny chrómu-, ako napríklad Inconel 600 a 310, tvoria Cr2O3, ktorý je ochranný, ale náchylný na odlupovanie, keď sa pec strieda medzi teplom a studenou: vodný kameň praská, nadvihuje sa a odlupuje, čím odhaľuje čerstvý kov, ktorý opäť horí.

 

Inconel 601pridáva vrstvu oxidu hlinitého. Hliník oxiduje prednostne pod chrómom, pričom vytvára súvislý film Al2O3, ktorý je termodynamicky stabilnejší a rastie niekoľkonásobne pomalšie. Keď sa vonkajšia vrstva vodného kameňa pri tepelnom cykle odlupuje, vrstva oxidu hlinitého zostane na svojom mieste a obnoví-zacelenie chrómu nad ňou.

 

  • Nepretržitá odolnosť voči oxidácii do približne 1150 °C na vzduchu, s krátkymi výkyvmi na 1200 °C.
  • Vynikajúci výkon pri cyklickej oxidácii: vnútorná vrstva oxidu hlinitého prežíva tepelné cykly, ktoré ničia jednoduché chrómové šupiny, vďaka čomu je 601 štandardnou voľbou pre vsádzkové pece a sálavé trubice.
  • Odolnosť voči oxidácii v produktoch spaľovania obsahujúcich síru v rámci obalu, kde je hladina síry mierna; silnej sulfidizačnej atmosfére lepšie vyhovujú zliatiny s vyšším-chrómom alebo-molybdénom.

 

Servis nauhličovania a chlóru

Okrem obyčajnej oxidácie sa 601 udrží v dvoch atmosférách pece, ktoré porazia mnohé zliatiny. V prostredí nauhličovania potláča vrstva oxidu hlinitého prenikanie uhlíka: zliatina odoláva nauhličovaniu až do približne 1 000 °C v zmesiach bohatých na metán a vodík-, a preto je špecifikovaných 601 sálavých trubíc a vnútorných častí reformátora, kde by zachytávanie uhlíka- skrehlo nehrdzavejúcu súčiastku.

 

Nad približne 1050 °C sa ochranný mechanizmus oslabuje, keď sa difúzia hliníka zrýchľuje, takže záruka nauhličovania je viazaná skôr na teplotný strop než na samotnú atmosféru. V prevádzke s horúcim chlórom a chlorovodíkom poskytuje vysoký obsah niklu (minimálne 58 percent) rovnakú odolnosť voči napadnutiu chloridmi, akou je známa rodina niklovej-základnej skupiny, pričom sa 601 rozširuje aj do vnútorných častí chloračného reaktora a ciest spaľovacieho-plynu.

 

Rozsah veľkostí, plány a formuláre produktov

 

Formulár produktu Štandardné Typický rozsah
Bezšvové potrubie ASTM B167 1/4" až 12" NPS, SCH 10S až 160 a XXS
Zvárané potrubie ASTM B517 väčšie priemery, zvary pece-
Rúrka-výmenníka tepla ASTM B163 do 3" OD, rôzne hrúbky steny
Doska, list a pás ASTM B168 0,5 mm pásik na ťažký plech

 

Bezšvíková rúra je dominantnou formou pre pece a procesné potrubie, pretože ťahaná bezšvová stena nemá žiadny zvar, ktorý by robil kompromisy pri teplote. Veľkosti zodpovedajú ASME B36.10 pre štandardné rúry a B36.19 pre nerezové-rozpisy vzorov. V prípade sálavých rúr pecí sa potrubie často objednáva podľa konkrétneho vonkajšieho priemeru a steny v milimetroch, a nie podľa nominálneho plánu, pretože stena je parametrom tepelného -dizajnu rovnako ako parametrom tlaku.

 

Kľúčové aplikácie

 

  • Pece sálavé a muflové trubice v linkách tepelného-spracovania a žíhania.
  • Upevňovacie prvky a závesy pre vsádzkové pece, kde tepelné cyklovanie odlupuje bežné váhy.
  • Vnútorné zariadenia reformátorových a krakovacích pecí v petrochemickom servise.
  • Ochranné rúrky termočlánkov a komponenty horákov.
  • Potrubie na spaľovanie odpadu, kde sú prítomné zlúčeniny chlóru.
  • Hardvér na výrobu skla a keramiky a vložky spaľovacích zariadení plynových turbín.

 

Zváranie a výroba

Inconel 601ľahko sa zvára so zodpovedajúcim -kompozičným plnivom, ako je ERNiCrFe-2 alebo ERNiCr-3, pričom nie je potrebné žiadne predhrievanie ani tepelné spracovanie po zváraní. Zliatina je plne austenitická, takže zvarové spoje netrpia obmedzeniami feritovej rovnováhy, ktoré nesú austenitické nehrdzavejúce zvary. Platia dve upozornenia týkajúce sa výroby.

 

Po prvé, oxid na žíhanej rúre je húževnatý: spoje by sa mali pred zváraním vyčistiť na lesklý kov a oblasť bezprostredne okolo zvaru by mala byť chránená pred oxidáciou, ak bude komponent slúžiť v cyklickej peci. Po druhé, zliatina-rýchlo tvrdne, takže ohýbanie za studena vyžaduje ťažšie vybavenie ako nehrdzavejúca oceľ rovnakej veľkosti a ohyby s úzkym -polomerom je lepšie tvarovať za tepla nad teplotou približne 870 °C, ak to geometria umožňuje.

 

Poznámky k objednávke a kontrole

Zliatina sa predáva pod niekoľkými obchodnými názvami a certifikát je jedinou spoľahlivou kontrolou identity. Pri objednávaní špecifikujte UNS N06601 (nie len názov značky), produktový štandard B167 alebo B517 alebo B168, stav (roztokové žíhanie), veľkosť a harmonogram alebo presný OD x WT a toleranciu dĺžky.

 

Po prijatí overte tri veci: certifikát mlyna musí uvádzať UNS N06601 s tepelnou analýzou ukazujúcou 1,0 až 1,7 percenta hliníka, mechanické výsledky musia spĺňať minimá B167 a v prípade materiálu pece by mala byť potvrdená špecifikácia stavu povrchu (žíhaný a morený), pretože pec môže byť silne oxidovaná ako-počiatočná valcovaná za tepla{6

 

Pre tlakové potrubie s kódom si vyžiadajte SB167 s príslušnou tabuľkou prípustného namáhania ASME sekcie II časť D a certifikáciou EN 10204 3.1, kde projekt vyžaduje plnú sledovateľnosť.

 

Rúrka Inconel 601si získava svoje miesto všade tam, kde je komponent definovaný skôr oxidačnou životnosťou než tekutou koróziou alebo pevnosťou za studena. Prídavok hliníka, plochá zachovaná pevnosť pri teplote a odolnosť voči nauhličovaniu a chlóru z neho robia predvolenú voľbu pre hardvér pece v rámci tepelného -spracovania, petrochemického priemyslu a spracovania odpadu- až po-energetický priemysel, a to za cenu výrazne nižšiu, ako je zrážaním- tvrdené superzliatiny, ktoré majú rovnaký teplotný rozsah.

 

FAQ

Akú teplotu znesie potrubie Inconel 601 v prevádzke?

 

Pri nepretržitej oxidácii sa zliatina používa pri teplote približne 1 150 °C, s krátkodobou-expozíciou približne 1 200 °C. Praktický strop pre komponenty pece s dlhou{4}}životnosťou je stanovený rýchlosťou oxidácie a limitom nauhličovania približne 1 000 °C v atmosfére bohatej na uhlík-.

 

Ako sa Inconel 601 líši od Inconel 600?

 

Zloženie je takmer identické, s výnimkou pridania hliníka, 1,0 až 1,7 percenta v 601 oproti stope v 600. Tento hliník vytvára vrstvu oxidu hlinitého, ktorá odoláva odlupovaniu pri tepelnom cyklovaní, takže 601 prekonáva 600 v prevádzke cyklickej pece nad približne 1000 °C, aj keď tieto dve zliatiny vyzerajú na papieri podobne.

 

JeRúrka Inconel 601zvárateľné?

 

áno. Používa sa zodpovedajúce plnivo, ako napríklad ERNiCrFe-2 alebo ERNiCr{5}}3, bez predhrievania a tepelného spracovania po zváraní. Plne austenitická štruktúra neznamená žiadne obmedzenia feritovej rovnováhy, ale povrchový oxid musí byť pred zváraním očistený na lesklý kov.

 

Môže Inconel 601 nahradiť nehrdzavejúcu oceľ 310 v peciach?

 

Pri mnohých činnostiach áno a s tenšími stenami: 601 si zachováva nosnú-pevnosť oveľa vyššiu v teplotnom rozsahu a odoláva cyklickému odlupovaniu lepšie ako 310S. Kompromisom-je cena, takže výmena je opodstatnená tam, kde je životnosť 310S limitujúcim faktorom.

 

Aké normy sa vzťahujú na potrubie Inconel 601?

 

Bezšvíková rúra je ASTM B167 / ASME SB167, zváraná rúra je ASTM B517, rúrka tepelného-výmenníka je ASTM B163 a doska, plech a pás sú ASTM B168. EN označenie NiCr23Fe, W.Nr. 2.4851, UNS N06601.

Kontaktujte teraz

 

 

Zaslať požiadavku

whatsapp

Telefón

E-mailom

Vyšetrovanie