Stupeň 347Hje nióbom-stabilizovaná austenitická nehrdzavejúca oceľ - UNS S34709, WNR 1.4961 - vyrobená podľa ASTM A312 (a súvisiacich noriem ako A358, A249 a A409) vo zváranej forme. Prípona „H“ označuje kontrolovaný rozsah uhlíka 0,04 – 0,10 %, čo je najdôležitejší rozdiel od štandardnej triedy 347 (S34700, uhlík menší alebo rovný 0,08 %).
HT PIPE je popredným veľkoobchodníkom a globálnym exportérom s viac ako 16-ročnými skúsenosťami v medzinárodnom obchode. Dodávame rúry, dosky, kruhové tyče a komplexný sortiment potrubných tvaroviek, prírub a ventilov.Kontaktujte násteraz získate bezplatné cenové ponuky a prispôsobené informácie o produktoch.
Formuláre produktov
Bar & Rod
Tanier a list
Cievka a páska
Pipe & Tube
Montáž: príruba, T, koleno, redukcia atď.
Kovanie: krúžok, hriadeľ, kruh, blok atď.

| Nehnuteľnosť | 347H (S34709) | 347 (S34700) | 321H (S32109) |
|---|---|---|---|
| Karbónový rozsah | 0.04–0.10% | Menšie alebo rovné 0,08 % | 0.04–0.10% |
| Stabilizačný prvok | Nb (Väčší alebo rovný 10×C) | Nb (Väčší alebo rovný 10×C) | Ti (5 × C min) |
| Stabilita zvarového kúpeľa | Výborne | Výborne | Stredné (riziko-popálenia) |
| Pevnosť pri tečení pri 650 stupňoch | Superior | Mierne | Dobre |
| Odolnosť proti senzibilizácii po zváraní | Výborne | Dobre | Dobre |
| Typická max. prevádzková teplota | ~870 stupňov | ~870 stupňov | ~816 stupňov |
Pre zvárané rúry je metalurgickým sladkým miestom kombinácia stabilizácie nióbom a kontrolovaného uhlíka. Získate zvárateľnosť stabilizovanej triedy bez rizika vyhorenia-titánu a získate zvýšenú-odolnosť voči tečeniu pri zvýšenej teplote, ktorá odôvodňuje prémiu nad 304H.
Ktorú špecifikáciu ASTM skutočne potrebujete?
Jednou z najbežnejších chýb špecifikácie, ktorú vidíme v obstarávacích balíkoch, je písanie „ASTM A312 TP347H“, keď aplikácia v skutočnosti vyžaduje iný štandard. Tu je návod, ako tieto špecifikácie rozdeľujú prácu:
ASTM A312 / ASME SA-312- Predvolené nastavenie pre bezšvíkové a zvárané rúry z austenitickej nehrdzavejúcej ocele. Kryty potrubia ERW (elektricky odporovo zvárané) a EFW vo veľkostiach od 1/8" do 30" NB. Ak váš údajový list hovorí len „Zvárané potrubie 347H"bez ďalšej kvalifikácie, toto je takmer určite to, čo je zamýšľané. Väčšina potrubí pre rafinérie a elektrárne patrí sem."
ASTM A358 / ASME SA-358- Elektrická tavná zváraná rúra s prídavným kovom, určená pre vysoko-tlakové a{2}}teplotné prevádzky. Toto je špecifikácia, ktorú potrebujete pre väčšie priemery (zvyčajne 14" a viac) alebo hrubšie steny, kde nie je možné použiť ERW. Rúrka A358 sa dodáva v piatich triedach (Trieda 1 až Trieda 5), ktoré definujú úroveň rádiografického vyšetrenia a či je zvar plne röntgenovaný. Pre kritickú službu - špecifikujte hlavný cyklus A35} triedy 28d{1'a3 alebo vyššie, čo vyžaduje 100% rádiografiu zvarového švu.
ASTM A249 / ASME SA-249- Zvárané rúrky pre kotol, prehrievač, výmenník tepla a kondenzátor. Rozdiel medzi „rúrkou“ a „rúrkou“ je funkčný, nielen rozmerový: Rúry A249 sú menšie (zvyčajne 1/8" až 5" OD) a podliehajú prísnejším toleranciám, povinným vírivým prúdom alebo hydrostatickým skúškam a skúške sploštenia zvaru. Ak kupujete zvárané rúrky prehrievača 347H pre balenie kotla, A249 je správna voľba.
ASTM A409- Zvárané potrubie s veľkým-priemerom (zvyčajne 14" až 30") pre korozívne alebo{4}}vysokoteplotné použitie v chemických, ropných a podobných aplikáciách. Menej bežne špecifikované ako A358, ale relevantné pre veľké-priemerové výrobné linky v petrochemických komplexoch.
EN 10217-7- Európsky náprotivok pre zvárané tlakové rúry z nehrdzavejúcej ocele. Ak je váš projekt v EÚ a spadá pod Smernicu o tlakových zariadeniach (PED 2014/68/EÚ), potrubie musí byť dodané s certifikátmi EN 10204 3.1 a môže vyžadovať certifikát materiálu v súlade s PED- od notifikovaného orgánu. Tomu sa budeme venovať v sekcii Európa nižšie.
| Štandardné | Formulár | Rozsah veľkostí | Typická aplikácia | Požiadavka NDT |
|---|---|---|---|---|
| ASTM A312 | Rúrka ERW / EFW | 1/8" – 30" NB | Všeobecné procesné potrubie | Hydrostatické alebo NDE |
| ASTM A358 | EFW potrubie (plniace hrdlo) | 8" – 30"+ | Vysoký-tlak, veľký priemer | Rádiografia-závislá od triedy |
| ASTM A249 | Zváraná rúrka | OD 1/8" – 5" | Kotol, prehrievač, výmenník tepla | Vírivý prúd + skúška sploštenia |
| ASTM A409 | Zvárané potrubie | 14" – 30" | Chemické technologické linky | Hydrostatický |
| EN 10217-7 | Zváraná rúrka | Rôzne | EU PED tlakové zariadenia | Podľa kategórie PED |
Zvárané verzus bezproblémové: rozhodnutie o skutočných nákladoch-výkonnosti
Bezproblémová diskusia-vs{1}}pre 347H nie je o tom, čo je „lepšie“. Ide o zosúladenie spôsobu výroby so servisnými podmienkami, rozsahom veľkostí a rozpočtom.
Pri zváraní potrubia 347H je tou správnou voľbou:
- Veľké priemery (14" a viac):Bezšvíkové rúry nad 16" sú zriedkavé a neúmerne drahé. Zvárané rúry EFW sú štandardom pre procesné linky s veľkým{2}}priemerom v rafinériách a petrochemických závodoch.
- Prísne tolerancie hrúbky steny:Rúrka ERW, pretože je vytvorená z presného{0}}valcovaného pásu, má zvyčajne toleranciu steny ±10 % v porovnaní s ±12,5 % pre bezšvíkové (podľa ASTM A312). Pre rúrky výmenníka tepla, kde tepelná účinnosť závisí od stálej hrúbky steny, je to dôležité.
- Aplikácie citlivé na náklady-pri miernom tlaku:Zvárané potrubie 347H je zvyčajne o 15–25 % nižšie ako cena ekvivalentného bezšvového materiálu. Pre projekt nákupu 200 ton rúr je to šesť{5}}ciferná delta.
- Rýchlejšie dodacie lehoty pre štandardné veľkosti:Výroba ERW z cievky je kontinuálny proces. Stroj so zvitkom na sklade môže vyrábať a odosielať štandardné veľkosti za 2 až 3 týždne, oproti 6 až 10 týždňov pre bezproblémovú extrúziu.
Kedy by ste nemali akceptovať zváraný 347H:
- Servis kvapalín ASME B31.3 "Kategória M" (vysoko toxické)
- Cyklická prevádzka so silným tepelným šokom (rýchle teplotné prechody > 200 stupňov)
- Akékoľvek aplikácie, kde špecifikácia klienta výslovne zakazuje zvárané potrubie - a niektoré to zakazujú, najmä v prostrediach kyslých služieb (NACE MR0175), kde sa vyžaduje testovanie HIC zvarového švu
Kľúčovou premennou je samotný zvarový šev. Správne vyrobenýZvárané potrubie 347H- s úplnou penetráciou, vnútornou kontrolou guľôčok, žíhaním v roztoku po zváraní a 100 % rádiografiou - bude fungovať rovnako ako bezproblémovo vo väčšine-prevádzok pri vysokých teplotách. Problém je v tom, že „správne vymyslený“ robí v tej vete veľa práce. Kontrolné body kontroly kvality pokryjeme nižšie.
Kontrolné body kontroly kvality, ktoré sú skutočne dôležité pre zvárané rúry 347H
Väčšina všeobecných kontrolných zoznamov kontroly kvality pre rúrky z nehrdzavejúcej ocele je skopírovaná-prilepená zo špecifikácií 304/316 a chýbajú im kontrolné body, ktoré sú dôležité konkrétne pre zvárané rúrky 347H. Tu je to, čo by mal zahŕňať kompetentný plán inšpekcie:
1. Overenie chemického zloženia
The carbon content must fall within 0.04–0.10%. This sounds obvious, but we've seen mills produce heats that sit at 0.038% - technically "347" territory, not "347H." At the low end of the carbon range, the creep advantage over standard 347 disappears. At the high end (>0,10%), riskujete senzibilizáciu počas zvárania, pretože nie je dostatok atómov Nb na vytvorenie NbC so všetkým dostupným uhlíkom. Pomer Nb/C by mal byť väčší alebo rovný 10, ale niektoré špecifikácie umožňujú maximálne 1,0 % Nb bez ohľadu na uhlík. Skontrolujte absolútnu hodnotu uhlíka a pomer Nb/C na MTC.
2. Integrita zvarového švu
V prípade potrubia ERW: zvarový šev by mal byť po zváraní normalizovaný alebo{0}}vyžíhaný v roztoku. Za studena-zvarený ERW šev v 347H je príčinou -, že HAZ bude mať citlivé hranice zŕn, ktoré budú korodovať pri tepelných cykloch. Overte, že teplota tepelného spracovania a spôsob chladenia (ochladzovanie vodou) sú zaznamenané na MTC.
Pre EFW rúrku (A358): zvarový šev musí byť 100% röntgenový pre triedu 3 a vyššiu. Skontrolujte rádiografické správy a uistite sa, že akceptačné kritériá zodpovedajú špecifikácii projektu (zvyčajne ASTM E273 pre ERW, ASME sekcia VIII článok 4 pre EFW).
3. Testovanie medzikryštalickej korózie
ASTM A262 Practice E (Straussov test) je štandardná metóda na hodnotenie odolnosti proti medzikryštalickej korózii v stabilizovaných nehrdzavejúcich oceliach. V prípade zváraných rúr 347H by sa mala skúška vykonať na vzorke, ktorá zahŕňa zvarový šev a HAZ - nielen obyčajný kov. Test iba na-kov-vyhovie, aj keď je HAZ zvaru senzibilizovaný.
Niektorí klienti (najmä v jadrovom a rafinérskom sektore) vyžadujú ASTM A262 Practice C (Huey test), ktorý je agresívnejší. Pred objednávkou si overte, ktorá prax je špecifikovaná.
4. Mechanické testovanie pri zvýšenej teplote
Norma ASTM A312 vyžaduje skúšanie pevnosti v ťahu a prieťažnosti pri izbovej teplote. PrePotrubie 347Hpri prechode do služby pri vysokých{0}}teplotách špecifikujte testovanie pevnosti v ťahu pri zvýšenej- teplote (pri konštrukčnej teplote, zvyčajne 550 – 650 stupňov) a ak je služba kritická, aj záťažové-testovanie roztrhnutia podľa ASTM E139. Tieto testy nie sú štandardné a musia byť výslovne pridané ako dodatočné požiadavky (S-požiadavky) v objednávke.
5. PMI na každom potrubí
V prípade projektov na Blízkom východe sa o 100 % PMI nedá-vyjednávať. Ale PMI vám povie iba chemické zloženie zliatiny -, že nerozozná 347 od 347H, pretože rozdiel je v obsahu uhlíka, ktorý ručné XRF alebo OE spektrometre nedokážu spoľahlivo zmerať. PMI potvrdzuje, že máte niób-s označením 347 pre rodinu; overenie obsahu uhlíka musí pochádzať z MTC. To je dôvod, prečo niektoré projekty Aramco vyžadujú tak PMI, ako aj kontrolu certifikátu tepelnej analýzy závodu pre každú rúru v zásielke.
6. Rozmerová a vizuálna kontrola
Skontrolujte výšku výstuže zvaru (zvyčajne menšia alebo rovná 1,5 mm pre ERW, menšia alebo rovná 3 mm pre EFW podľa ASME), oválnosť (menej alebo rovná ±1 % OD pre rúrku menšia alebo rovná 4", podľa ASTM A312) a hrúbku steny minimálne v troch bodoch pod povrchom rúry {{5} šev vrátane vonkajšieho švu vrátane priamo na zvare. odmietnutá chyba, ak presahuje 0,8 mm alebo 10 % hrúbky steny, podľa toho, ktorá hodnota je menšia.
Často kladené otázky
Otázka: Môže zvárané potrubie 347H nahradiť 321H pri vysokoteplotnej prevádzke?
Vo väčšine prípadov yes. 347H ponúka ekvivalentnú alebo vyššiu odolnosť voči tečeniu a jej nióbová stabilizácia je spoľahlivejšia v stave po zváraní- ako titánová stabilizácia 321H. Hlavným dôvodom uprednostňovania 321H je cena - 321H je zvyčajne o 8 – 12 % lacnejšia, pretože fero-titán je lacnejší ako fero-niób. Ak je prevádzková teplota nižšia ako 540 stupňov a špecifikácia umožňuje ktorýkoľvek stupeň, 321H môže byť ekonomickou voľbou. Nad 540 stupňov, najmä v cyklickej prevádzke, je 347H lepším technickým rozhodnutím.
Otázka: Aký je maximálny priemer potrubia ERW 347H?
Väčšina liniek ERW môže produkovať vonkajší priemer až 24" (610 mm), aj keď dostupnosť nad 16" je obmedzená, pretože nástroje udržiava menej fréz. Nad 24" alebo pre hrúbky steny nad SCH 80S je štandardná výrobná metóda EFW (A358). Pre priemery nad 30" môže byť jedinou možnosťou vyrobená rúra vyrobená z valcovaného plechu s pozdĺžnymi švovými zvarmi.
Otázka: ÁnoZvárané potrubie 347Hvyžadujú tepelné spracovanie po-zváraní?
Nie. Stabilizácia nióbom zabraňuje senzibilizácii počas zvárania, takže žíhanie po zváraní nie je potrebné pre odolnosť proti korózii. Ak je však potrubie po zváraní-ohýbané za studena (napríklad do U-rúry pre výmenník tepla), môže byť špecifikované uvoľnenie-napätia alebo rozpúšťacie žíhanie, aby sa obnovila rozmerová stabilita. Postupujte podľa projektovej špecifikácie postupu zvárania (WPS) a príslušného stavebného predpisu (ASME B31.3, EN 13480 atď.).
Otázka: Ako overím, že potrubie označené „347H“ skutočne spĺňa uhlíkový rozsah triedy H-?
Skontrolujte tepelnú analýzu na MTC. Obsah uhlíka musí byť 0,04 – 0,10 %. Ak MTC ukazuje uhlík na 0,03% alebo menej, materiál je štandardný 347, nie 347H, bez ohľadu na označenie. PMI (XRF alebo OE) nedokáže merať uhlík, takže MTC je jedinou dokumentáciou, ktorá dokazuje označenie triedy H-. Pre kritické aplikácie odošlite vzorku do laboratória na analýzu spaľovania (LECO), aby sa nezávisle overil obsah uhlíka.
Otázka: Aká povrchová úprava je štandardná pre zvárané rúry 347H?
Štandardne je morené a pasivované (žíhané a morené alebo povrchová úprava „AP“). Tým sa odstránia oxidové usadeniny vznikajúce počas rozpúšťacieho žíhania a obnoví sa pasívna vrstva oxidu chrómu. Pre procesné potrubia v rafinériách a petrochemických službách je štandardná povrchová úprava AP. Pre rúrky výmenníka tepla môže byť špecifikovaná povrchová úprava lesklo žíhaná (BA), aby sa dosiahla väčšia čistota povrchu. Pre architektonické alebo potravinárske-aplikácie sú k dispozícii leštené povrchové úpravy (zrnitosť 240, 320 alebo zrkadlo), ale pre typické služby 347H sú potrebné len zriedka.
Otázka: Aká je dodacia lehota pre zvárané rúry 347H z čínskych a indických závodov?
Čínske závody so zásobou zvitkov 347H môžu zvyčajne vyrábať a odosielať štandardné veľkosti (2"–12" SCH 40S/80S) za 3–4 týždne. Ne-štandardné veľkosti alebo potrubie EFW vyžadujúce zaobstaranie dosky pridávajú 2–3 týždne. Indické závody zvyčajne uvádzajú 6 až 10 týždňov pre štandardné veľkosti a 10 až 14 týždňov pre neštandardné{16}}štandardné, ale často ponúkajú flexibilnejšie platobné podmienky a môžu mať nižšie minimálne objednané množstvá. V prípade destinácií na Blízkom východe je celková doba dodania tovaru vrátane námornej prepravy a colného odbavenia zvyčajne 6 – 8 týždňov z Číny a 8 – 12 týždňov z Indie.
Otázka: Môže byť zváraná rúra 347H použitá v kyslom prostredí (prostredia obsahujúce H₂S-)?
NACE MR0175 / ISO 15156 konkrétne neuvádza 347H, ale vzťahuje sa na austenitické nehrdzavejúce ocele s príslušným chemickým zložením a požiadavkami na tvrdosť. 347H môže spĺňať podmienky pre kyslé použitie, ak je tvrdosť menšia alebo rovná 22 HRC (podľa NACE MR0175 Tabuľka A.2) a materiál je{7} v stave roztoku. Mnohí prevádzkovatelia však zakazujú zvárané rúry v kyslej prevádzke, pokiaľ nie je zvarový šev 100 %{10}}vyskúšaný NDT a nie je overená tvrdosť HAZ. Pred špecifikovaním zváraného potrubia 347H pre servis H₂S vždy skontrolujte špecifikáciu kyslého servisu konkrétneho operátora.





